Akademik Bilgiler
Anlık
Yarın
26° 30° 23°

Ders / Sınıf Geçme

 Açık Öğretim Fakültesinde yenilenen sistem içerisinde Ders Geçme sistemi de yenilendi. Buna göre eskisi gibi bir senede 1 Vize + 1 Final + 1 Bütünleme artık bu sistemde mevcut değil.

Daha önce Örgün Eğitim ile ilgili bilgisi olanlar için yeni gelen sistemde pek fazla bir değişim yok aslında. Yine ders alımları ve bu derslerin geçme işlemleri Kredi Hesaplama ya da yeni adıyla AKTS Hesaplama sistemine göre yapılacak.

Yeni sistemde Harfsel Notlara geçiş yapılacak. Bu kapsamda eskiden 100 veya 90 almak arasında fark varken şimdi bu fark ortadan kaldırılmış olacak. Kişi aşağıdaki notları alması durumunda gelecek olan Harfsel Notunu da belirlemiş olacak.

 

Not Aralığı Harf Notu Not Değeri Durum
 84 – 100 AA 4,00 Geçti
 77 – 83 AB 3,70 Geçti
 71 – 76 BA 3,30 Geçti
 66 – 70 BB 3,00 Geçti
 61 – 65 BC 2,70 Geçti
 56 – 60 CB 2,30 Geçti
 50 – 55 CC 2,00 Geçti
 46 – 49 CD 1,70 Ortalamaya Bazlı Geçti
 40 – 45 DC 1,30 Ortalamaya Bazlı Geçti
 33 – 39 DD 1,00 Ortalamaya Bazlı Geçti
 0 – 32 FF 0,00 Kaldı

 

Gördüğünüz üzere eskiden oluşturulmuş 100′lük not sistemi gelen yeni Kredili Sistem ile bazı değerlere atanmış oldu.

Öğrenci eğer 50 ve üzerinde bir ortalama ile geçerse o dersi aldığı ortalamanın karşılığı olan Harfsel Not ile geçmiş sayılacak ve Transkrip Belgesine bu not geçecektir. Mezun olması içinde bu Kredilerin hesaplanması gerekecektir.

Kişi eğer 32 Puana kadar olan bir not ortalamasıyla dönem sonuna ulaşmış ise yapacak bir şey yok. O kişi kalmış sayılacak ve gelecek sene o dersi yeniden alması istenecektir.

Yeni sistemde sene 2 döneme ayrıldığı için 1. Dönemden alınan ancak kalınan bir ders gelecek sene 1. Dönem içerisinde alınabilecektir. 2. Dönemden alınan ancak kalınan bir ders gelecek sene 2. Dönem içerisinde alınabilecektir.

Yeni sistem ile geçtiğimiz senelerde 1 Vize + 1 Final olarak yapılan sınavlar artık her dönemde 1 Vize + 1 Final olarak yapılacak. Bu durum da senede 2 kere Vize + 2 Kere Final sınavına girmeniz anlamına gelecektir.

Bu vize ve finaller geçmişteki gibi Vize %30 ve Final %70 olacak şekilde değerlendirmeye alınacak ve alınan ortalama sonunda gelen not Harfsel Olarak sisteme girilecektir.

Örneğin, vizeden 10 alan bir öğrenci finalde 80 alırsa 59 ortalama ile CB alacaktır. Ve AKTS hesaplamasında eğer 4 AKTS’lik bir ders alıyorsa o zaman 2,30*4 = 9,2 AKTS şeklinde hesaplanarak Mezun Olma Sistemine işlenecektir.

Yeni ders geçme sistemi birçok anlamda yenilikler ve ara hesaplamalar içermektedir. Bu sebeple burada anlatılanların dışında sistem bu sene aktife geçtiğinde yapacağınız kendi hesaplamalarınız ile konuyu daha iyi kavramanız sağlanacaktır.

Size en basit hesaplama sistemi olarak derslerinize iyi çalışmanız ve sınavlardan iyi not almanızı öneririz. Bu sayede zaten sistemden kendi başarılı durumunuzu görecek Sınıf Geçmek veya Mezun Olmak için ne kadar not alsam hesaplamalarından da kurtulmuş olacaksınız.

Sınıf Geçme

Öncelikle artık bir yıl boyunca aynı dersleri görmeyeceksiniz. Kredili sistemde dönemlik olarak dersler değişecek. Güz ve bahar dönemi şeklinde iki ayrı dönemde dersleri alacaksınız ve her dönem dersler değişecek. 1. Dönem alınan ders ile 2. Dönem alınan ders aynı olmayacak. Bu durum ders sayısının artmasına ve ders çalışma sisteminin daha sıkı olmasına sebep olacak.

Eski sistemde devam eden %30 Vize ve %70 Final hesaplaması yine devam edecek. Ancak bu sefer görünürde Bütünleme sınavı yok gibi. Çünkü verilen takvimlerde Bütünleme Sınavı için bir tarih verilmedi. Bu durumda siz Final ve Vize notları ile başarı sağlamaya çalışacaksınız. Başarı içinde sorun yaşamamak için derslerde 50 ortalamasını geçmeniz gerekiyor. Ama ben bu dersten zorlanıyorum diğerlerini daha iyi getirebileceğim diyorsanız o zaman en düşük 33 almanız gerekecektir. 33’ün sınır olmasının sebebi, dönem sonunda ders notu ortalamanız 32 veya daha düşük olursa FF ile o dersten kalmış olursunuz ama 33 veya yukarı getirirseniz koşullu olarak o dersten geçme imkanına sahip olursunuz.

Yukarda ki tabloya göre 33-49 arası ortalama getirdiğiniz derslerden koşullu olarak ortalama ile geçebiliyorsunuz. Bu ortalama ile geçmenin koşulu ise Bahar Dönemi ( 2.dönem ) sonunda Genel Not Ortalamanızı ( GNO ) 2.0 veya daha üzeri getirmenizdir. Eğer GNO’yu 2.0’dan düşük getirirseniz koşullu geçtiğiniz derslerden de kalmış olursunuz. 32 ve aşağı aldığınız derslerden direk kalıyorsunuz. Bu FF ile kaldığınız dersleri bir sonraki yıl aynı dönemde tekrar görüyorsunuz. Yani bahar döneminde kaldığınız bir dersi seneye bahar döneminde alabilirsiniz.

Sizden dönemlik olarak 2.0 gibi bir ortalama beklenecektir. Eğer Güz Dönemi sonunda Genel Ortalamanızı 2.0 veya üzerinde sağlayamamış iseniz size bir Uyarı verilecektir. Bu uyarıdan sonraki dönemde ise Genel Not Ortalamasının en az 2.0’a çıkarmanız istenecektir. Eğer bu durumu da yerine getiremezseniz taklip eden dönemde geçmiş 2 dönemdeki CC altı dersleri yeniden almanız ve 2.0 ortalamasını geçmeniz istenecektir. Aynen üst paragrafta anlattığımız gibi.

Buradan bakınca biraz karışık gibi duruyor. Ancak içine girdiğinizde sistem kafanızda oturacaktır. Size önerim mümkün olduğunda Not ortalamasını 2.0 ve üstünde tutmanızdan yanadır. Bu sayede dönemlik uyarılar almaktan da kurtulmuş olursunuz.

Not ortalaması 2.0 üstünde olunca tekrar ders almaktan kurtulursunuz ancak notu FF olan veya Sınava gitmediğinizden dolayı kaldırdığınız dersleri gelecek dönemde almak durumundasınız.
Yoksa Sınıfı geçemezsiniz ve mezun olamazsınız.Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret398768
Üyelik Girişi

 Site Haritası